Meble a status społeczny

Meble od zawsze były wykorzystywane do aranżacji różnych pomieszczeń. Cenimy je za jakość, funkcjonalność, ale również walory estetyczne. Lubiane, niezbędne i mające znaczenie estetyczne, stawały się częścią domów mniej zamożnych mieszkańców, ale przede wszystkim były istotnym elementem wyposażenia dworów cesarskich, królewskich zamków czy posiadłości magnaterii. Często były synonimem bogactwa, szlacheckiego pochodzenia lub piastowanych stanowisk. Poszczególne epoki oraz okresy historyczne cechowały się określonymi wzorami, które trudno pominąć, gdyż nawet dziś mają one swoich zwolenników. Dobrym przykładem są meble ludwikowskie, znajdujące się w ofercie wielu producentów. Wraz z mijającym czasem, pojawiały się kolejne kolekcje, wzory oraz modele, które cieszyły nie tylko oko, ale również zachwycały wygodą oraz oferowanym komfortem. Nadal są one wyznacznikiem dobrego gustu i klasy, ale także swoistą wizytówką różnych firm, ekskluzywnych hoteli, restauracji czy kawiarni.

Osoba na wysokim stanowisku, będąca właścicielem dużej firmy, zasiadająca w radzie nadzorczej lub zarządzie prestiżowej instytucji, powinna mieć odpowiednio wyposażony gabinet. Jest to konieczne do prowadzenia działalności, podejmowania gości oraz negocjacji. Meble wykonane ze skóry bądź jej imitacji, to często najlepsze rozwiązanie. Różna może być co najwyżej ich forma, wielkość oraz wygląd. Dla podniesienia powagi i klasy, warto zastosować także ściany pikowane. Wyglądają one gustownie, elegancko i dodają prestiżu.

Na umieszczane w pomieszczeniach meble, należy patrzeć jak na swoistą inwestycję – zarówno w siebie, firmę, jak również w klienta. Zawsze warto wybierać te wysokiej jakości, gdyż tanie lub zniszczone, dają wrażenie, że ktoś chce dokonać oszczędności w niewłaściwym miejscu. To dlatego hotele, restauracje oraz kawiarnie, wyróżniają się odpowiednio dobranymi meblami, eleganckimi i o wyrafinowanym designie. W przypadku hoteli, możliwości jest znacznie więcej. Często pokoje urządzane są w różnorodnym stylu, co pozwala zaskoczyć gościa. Fotele, krzesła, sofy, komody, łóżka, pufy oraz pozostałe wyposażenie, zazwyczaj nawiązują też do określonej epoki bądź mają jeden motyw przewodni, aby uniknąć chaosu.

Bez wątpienia meble odgrywają w naszym społeczeństwie bardzo ważną rolę, o której warto pamiętać, decydując się na ich zakup do własnego salonu, domu czy firmy.